Ivory Neo Line 1:1 blue contra-angle for prophylaxis, Intramatic coupling, internal spray, Kavo compatible head
Available
The blue Ivory Neo Line 1:1 blind blue contra-angle, KaVo compatible, with spray and removable head is a direct-drive 1:1 contra-angle for prophylaxis, without fibre optics, designed to provide reliable performance, operating precision and excellent handling.
Manufactured with careful construction and advanced microtechnology, it offers smooth movement, precision and quiet operation during each procedure. The high-precision mechanical transmission maintains an extremely low tolerance threshold, minimising vibrations and energy loss.
The removable head makes cleaning and maintenance easier, helping to optimise costs thanks to the possibility of using interchangeable heads, both standard and reduction heads, with a single contra-angle body. The reduced size of the head also allows easier access to sensitive and hard-to-reach areas.
Operation is quiet, smooth and free from unwanted oscillations, providing stable and comfortable use during prophylaxis procedures.
The blue Ivory Neo Line 1:1 blind contra-angle, KaVo compatible, with spray and removable head can be thermally decontaminated and sterilised in an autoclave up to 135°C, ensuring hygiene and long service life over time.
Technical features Ivory Neo Line 1:1 blue contra-angle KaVo compatibility
| Removable head | YES |
| Optical fiber | NO |
| Transmission | 1: 1 |
| CE | 0476 |
| Indications | Prophylaxis |
| Stop mechanism | Button |
| Type of Spray | Internal |
| Compatibility | Intramatic Universal |
| Rotation speed | 40.000 |
| Head Rotation | NO |
| Diameter of the Head | 9.5mm |
| Head Height | 11.6mm |
| Diameter of the Bur | 2.334/2.350 mm |
| Length of the Bur | 9-34mm |
| Weight | 79gr |
| Autoclavable | YES max 135ºC |
| Type of Lubrication | Oil |