Complete head 1:1 ideal for prophylaxis and standard uses, for suitable for contra-angles NSK NAC-E, NAC-Y compatible, locking mechanism by lever, max speed 30.000 rpm, bur diameter 2,35 mm.
Available
The 1:1 head compatible with NSK NAC-E contra-angle is a complete head compatible with NSK NAC-E and NSK NAC-Y, suitable for NSK EX-Series angles.
Designed for NSK angles with ratios from 16:1 to 32:1, it is a functional solution for prophylaxis and general applications, offering practical use and compatibility with dedicated instruments.
The lever-type bur locking system allows practical bur fixation during operation.
The head supports a maximum speed of 30.000rpm and accepts contra-angle burs with a diameter of 2.35mm.
Technical features 1:1 head compatible with NSK NAC-E contra-angle.
| Indications | Prophylaxis |
| Ratio | 1:1 |
| Locking mechanism | lever |
| Head diameter (mm) | 7,55 |
| Head height (mm) | 13,5 |
| Bur diameter (mm) | CA/RA 2,35 mm |
| Bur length (mm) | 21,95 mm |
| Type of lubrication | Oil |
| Autoclave resistant | Yes, 135°C |
| Max Speed (rpm) | 30.000 |
| Packing weight appr. (g) | 120 |
| Certification | CE |