Complete head 60°twist reciprocating, NSK TEP-Y compatible, for angles with a ratio from 10:1, endodontics use, max speed 4.000 rpm, push button.
Available
The reciprocating head compatible with NSK ER4-ER10 contra-angle is a complete reciprocating head suitable for NSK angles with ratios starting from 10:1.
Indicated for endodontics, it is designed for use with 3.5/4mm manual files, offering a functional configuration for endodontic applications on compatible instruments.
The push-button file locking system allows practical and secure fixation during operation.
The head supports a maximum speed of 4.000rpm, making it suitable for the intended endodontic applications.
Technical features reciprocating head compatible with NSK ER4-ER10 contra-angle.
| Indications | prophylaxis |
| Ratio | 1:1 |
| Locking mechanism | Button |
| Head diameter (mm) | 9,85 |
| Head height (mm) | 10,3 |
| Bur diameter (mm) | FG 1,6 mm |
| Bur length (mm) | 10-25 mm |
| Type of lubrication | Oil |
| Autoclave resistant | Yes, 135°C |
| Max Speed (rpm) | 4.000 |
| Packing weight appr. (g) | 120 |
| Certification | CE |